Narzędzia kamieniarskie są niezbędne do wykonywania różnych zadań związanych z obróbką kamieni. Są one szczególnie przydatne, gdy trzeba wycinać, szlifować i wykańczać w odpowiedni sposób. Aby takie narzędzia służyły kamieniarzowi możliwie jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W jaki sposób?

Czyszczenie to podstawa

Przede wszystkim narzędzia kamieniarskie należy regularnie czyścić po każdym użyciu. Dzięki temu można usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak ołów, smoła i inne substancje. Najpierw należy pozbyć się z narzędzi resztek kamienia za pomocą drucianek szczoteczki i płynu lub mydła. Następnie narzędzia należy wytrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Poważnym błędem jest korzystanie z szorstkich szmatek i materiałów ściernych, które mogą spowodować uszkodzenie powierzchni.  Im delikatniejszy będzie proces oczyszczania, tym lepiej dla sprzętu. 

Jak chronić narzędzia kamieniarskie przed korozją? 

Gdy narzędzia zostaną starannie wyczyszczone, należy pokryć je specjalną warstwą ochronną. Warto tu postawić na specjalistyczną pastę do sezonowania narzędzi, która zabezpiecza je przed korozją, lub specjalne oleje smarowe. Taka pielęgnacja sprawia, że z narzędzi można korzystać przez wiele lat, tworząc dzięki nim cenne dzieła sztuki z kamienia. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Regularne czyszczenie narzędzi oraz korzystanie ze środków chroniących przed korozją to podstawa. Aby narzędzia mogły służyć jak najdłużej, należy też regularnie sprawdzać ich stan oraz przechowywać je w odpowiednich warunkach, czyli w miejscu wolnym od wilgoci, silnego nasłonecznienia oraz kurzu. Aby uniknąć zarysowania, należy przechowywać je oddzielnie, co pozwala uniknąć problemów z zarysowaniami. Ważną kwestią jest też korzystanie z narzędzi kamieniarskich w prawidłowy sposób, zgodnie z ich przeznaczeniem. Kto będzie przestrzegać takich zasad, ten będzie mógł korzystać ze swojego warsztatu pracy przez wiele lat. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Have no product in the cart!
0